Książki - dobre, ciekawe,kiepskie

Historia broni pancernej i konfliktów z jej udziałem
devil_667

Re: Książki - dobre, ciekawe,kiepskie

Postautor: devil_667 » 15 lis 2012, 8:29

Chwilę temu wpadła mi w ręce książka Marcina Ciszewskiego pt. www.1939.com.pl. Jest to mała dygresja historyczna na temat kampanii wrześniowej i nowoczesnej dobrze uzbrojonej armii przeniesionej z 2007r. w 1939r. Najbardziej podobał mi się moment, gdy żołnierze obcięli się, że są przeniesieni w czasie a dowódca mówi: Jest 1.09.1939r. mamy wojnę, a my jesteśmy oddziałem Wojska Polskiego... Wymiękłem. Są dalsze części: Major i www.1944.waw.pl a szczegóły pod tymi adresami lub na warbook.pl.
-> World of Warships - walcz na morzu!
zolf

Postautor: zolf » 09 mar 2013, 19:02

Mark Sołonin 22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się wielka wojna ojczyźniana
Bardzo fajna książka, grube tomisko opisujące pogrom ACz w 1941 roku. Ciekawe teorie, poparte liczbami, oparte na źródłach. Troche ciężko napisana-dość dużo specyficznych wojskowych skrótów, dla laików ciut zawiłe:)
Natomiast zawiodła mnie książka Otto Cariusa Tygrysy w Błocie ot opowiadanie z frontu i ciągłe podkreślanie że nazizm był be, a my walczyliśmy bo jesteśmy żołnierzami i musimy walczyć za ojczyznę, a Hitlera nie lubimy. Mnie to troszkę raziło, ale jest to moje osobiste zdanie.
Polecam także Sprawę Honoru, jakichś angielskich autorów, super książka.
Inne tytuły które mi się spodobały to Walczyłem z kriegsmarine Wiktora Korża i z drugiej strony frontu Żelazne trumny Wernera

EDIT:
karolko pisze:Kiedyś - dawno temu - czytałem książkę o wojnie Jom Kippur - były tam opisywane "przygody" dowódcy czołgu. Książka napisana chyba przez amerykańskiego autora. Może ktoś z czytelników forum kojarzy tytuł?
Nie była to książka historyczna.

Może Ch.Herzog, Wojna Jom Kippur? Pisałem o tym licencjat, książka bardzo mi pomogła.
Taka pół-dokumentalna.
Militis

Postautor: Militis » 12 mar 2013, 12:26

Sprawę Honoru napisali amerykańscy dziennikarze - publicyści, co należy uznać za plus sam w sobie. Sama książka choć fajnie się czyta i ma dobry język, to przede wszystkim jest bardziej rozprawą niż dziełem stricte naukowym. Wg mnie książka nie jest jednak dobra - jest sporo poglądów i hipotez błędnych lub stereotypowych oraz masa uogólnień, przeinaczeń i pominięć. Jedna z nielicznych książek, która nieźle podbudowuje nasze ego narodowe i nic więcej. W jakiejkolwiek pracy naukowej nie dałbym jej jako przypis.
zolf

Postautor: zolf » 12 mar 2013, 19:44

Zgadzam się całkowicie, Sprawa Honoru nie jest pracą naukową. Jest czymś w rodzaju opowieści czy jak napisałeś rozprawy o losach Polaków w czasie wojny. Napisali ją Amerykanie i to widać, styl ma lekki, miło i szybko czyta się kolejne strony, trochę bezkrytycznie przyjmując treść, tak jakby nie zmuszając czytelnika do myślenia. Książka jest dość czarno-biała, z jednej strony Polacy, walczący z Niemcami, strącający tuziny samolotów Luftwaffe, bohaterscy i rycerscy, a z drugiej źli Rosjanie i właśnie Niemcy, ba nawet sojusznicy okazali się zdrajcami.

Co do budowy narodowego ego (ega?). Nie chciałbym żeby na książkach tego typu budować świadomość, szczególnie młodego pokolenia Polaków. Sam nie jestem nawet w średnim wieku- mam 23 lata, jednak kilka książek przeczytałem. Sprawa Honoru ukazuje nas jako naród przegrany, naród który mimo że wyznawał same pozytywne wartości został stłamszony przez wszystkich. Czy to dobrze? Wolałbym odrzucić taki schemat myślenia. Chciałbym budować swoją świadomość i poczucie dumy narodowej na zwycięstwach a nie na klęskach i śmierci milionów rodaków.
Książkę mimo to polecam, radze jednak czytać bardziej jako powieść niż książkę historyczną.
Awatar użytkownika
karolko

Postautor: karolko » 03 lip 2013, 12:28

H.H. Kirst:
1. 08/15 - 3 tomowy wspaniały cykl poświęcony przygodom bombardiera Arsha
2. Fabryka oficerów - 2 tomowa książka i morderstwie w niemieckiej szkole oficerskiej w czasie 2 wojny światowej
3. Bunt generałów - historia pewnego buntu w niemieckiej generalicji

inne fajne książki o tematyce wojennej:

Cienka czerwona linia - film to tylko 20 % książki
Kompania braci
Spalona ziemia
Ardeny
Orły nad pustynią
Wyrosły nam skrzydła
NIEMCY:JgdPzE-100,E-100,Maus,E75,Lowe,Panter II,Nashorn
AMERYKANIE:M110E5,T69,T54E1,M46 PATTON, T1
ROSJANIE:ST1,KV-4,T-44,IS-3
FRANCUZI:AMX12t,AMX M4 45